Studia podyplomowe
Kultura popularna w edukacji szkolnej
(informacja także w pliku pdf)
O kierunku
Forma studiów: studia niestacjonarne (odpłatne)
Koszt uczestnictwa: 1800 zł za jeden semestr
Liczba słuchaczy : 20
Czas trwania: 1 rok (2 semestry)
Kultura popularna jako istotny element współczesnej edukacji
Proponowane studia podyplomowe stanowią kompleksowe wprowadzenie w problematykę szeroko pojętej kultury popularnej obejmującej literaturę, kino, gry video, a także istotne zjawiska społeczne. Obecnie programy nauczania na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym nie są w stanie nadążyć za szybkimi zmianami charakterystycznymi dla kultury współczesnej. Stąd postępujący rozdźwięk miedzy treściami, z którymi uczniowie obcują w szkole, a tymi wybieranymi przez nich w czasie wolnym. Stanowi to niebagatelne wyzwanie edukacyjne. Studia podyplomowe służyć mają rozwiązaniu tego problemu.
Nowa wiedza i szersze kompetencje zawodowe
Oferta Wydziału Nauk o Kulturze skierowana jest przede wszystkim do wychowawców i nauczycieli przedmiotów humanistycznych (język polski, języki obce nowożytne, historia, WOS, filozofia) oraz przedmiotów artystycznych (plastyka, muzyka), a także pracowników domów kultury i animatorów zaangażowanych w organizację różnych form edukacji pozalekcyjnej. Studenci i studentki w ciągu dwóch semestrów zdobędą wiedzę i umiejętności, które w znacznym stopniu wpłyną na jakość prowadzonych przez nich zajęć. Otwarcie na nowe konteksty popkulturowe umożliwi też skuteczniejsze przygotowanie uczniów do konkursów przedmiotowych.
Naukowcy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wprowadzą słuchaczy w złożoną problematykę kultury popularnej, sięgając do przeszłości i wskazując możliwe trendy rozwojowe. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów będą przydatne nie tylko w kontakcie z młodzieżą, lecz dodatnio wpłyną na praktyki obcowania z kulturą popularną w najbardziej ogólnym sensie.
Jednostka prowadząca:
Wydział Nauk o Kulturze
ul. Jagiellońska 11
85-067 Bydgoszcz
tel. 52 3220355
e-mail: kultura@ukw.edu.pl
Zasady rekrutacji
Kandydaci i kandydatki dokonują zgłoszenia przez stronę internetową. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Na studia przyjmowane będą osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów I stopnia, II stopnia lub dyplom ukończenia jednolitych studiów magisterskich.
Lista przedmiotów 2023/2024
- Wprowadzenie do kultury popularnej
- Adaptacje tekstów literackich
- Seriale współczesne
- Mitologia kultury popularnej
- Literatura popularna
- Moda w kulturze
- Antropologia ciała
- Komiks jako tekst kultury
- Metodyka pracy z tekstami kultury popularnej
- Socjologia internetu
- Nowe media
- Wprowadzenie do game studies
- Zajęcia projektowe