Wydział Nauk o Kulturze

Przegląd filmowy Z Bydgoszczy do filmu

Realizując cele Prowadzenie i upowszechnianie badań naukowych nad dziedzictwem kulturowym Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego oraz Podejmowanie wspólnych przedsięwzięć z instytucjami społecznymi i kulturalnymi, w szczególności służących promocji dziedzictwa kulturowego Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego Wydział Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Miejskie Centrum Kultury organizują przegląd filmowy Z Bydgoszczy do filmu.

Bydgoszcz jest miastem filmowym na wiele różnych sposobów. Niektórzy reżyserzy czynili ją bohaterką swoich dzieł, a jej genius loci sprawiał, że wielokrotnie wykorzystywano ją również jako lokację filmową. Z Bydgoszczy pochodzi wreszcie wielu filmowców i ich właśnie oraz ich twórczość chcemy przypomnieć podczas przeglądu Z Bydgoszczy do filmu, zorganizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Wydział Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Niektórzy z nich są dobrze znani, o innych rzadko pamiętają nawet filmoznawcy.

Eugeniusz Kamiński był cenionym aktorem, wystąpił w ponad 130 filmach, serialach i spektaklach teatru telewizji, jego twarz była doskonale znana kinomanom, jednak rzadko grywał główne role. Jedną z nich zagrał w opowiadającym o oddziale saperów w 1945 roku Raju na ziemi (1970) innego bydgoszczanina Zbigniewa Kuźmińskiego.

Reżyser ten specjalizował się w tematyce wojennej i politycznej, do jego najpopularniejszych dokonań należą Agent nr 1 (1971) i ekranizacja powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem (1986), natomiast mniej znanym filmem jest Co dzień bliżej nieba (1983), opowiadające o nieoczywistej przyjaźni piętnastolatka i mężczyzny z półświatka.

Ryszard Czekała był znanym i nagradzanym na całym świecie twórcą filmów animowanych, zrealizował także kilka docenionych przez krytykę filmów fabularnych. Jednym z nich była uhonorowana Grand Prix na Festiwalu w San Remo Zofia (1976), studium kobiecej samotności z Ryszardą Hanin w roli głównej.

Leonarda Pietraszaka nie trzeba bydgoszczanom przedstawiać. Znakomity aktor nie tylko zasłynął pamiętnymi kreacjami w Czarnych chmurach, Vabanku i 40-latku, ale też zawsze bardzo życzliwie i z dużą serdecznością wypowiadał się o rodzimym mieście. Jedną ze swoich najciekawszych ról zagrał w zapomnianym już dziś Wielkim układzie (1976) Andrzeja Jerzego Piotrowskiego, filmie sytuującym się między opowieściami o kapitanach socjalistycznego przemysłu a kinem moralnego niepokoju.

Z Bydgoszczy pochodził również jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów Kazimierz Karabasz, współtwórca „czarnej serii” polskiego dokumentu, w latach 60. autor metody polegającej na długotrwałej obserwacji społecznej rzeczywistości, którego filmy stanowiły inspirację dla całego nurtu zwanego „szkołą Karabasza”. Reżyser zrealizował również fabularny Cień już niedaleko (1984), nostalgiczny i ostry zarazem portret jednego z budowniczych Nowej Huty.

Celem przeglądu Z Bydgoszczy do kina jest przypomnienie twórczości filmowców urodzonych w naszym mieście, ale też przedstawienie ich mniej znanych, nierzadko już zapomnianych dokonań. Dzięki temu możemy zaprosić widzów również na spotkanie z nieoczywistą historią polskiego kina.


Harmonogram projekcji:

19.06. (środa), g. 18:00 – Wielki układ (1976), reż. Andrzej Jerzy Piotrowski, 90 min. 

10.07. (środa), g. 18:00 – Cień już niedaleko (1984), reż. Kazimierz Karabasz, 87 min.

21.08. (środa), g. 18:00 – Raj na ziemi (1970), reż. Zbigniew Kuźmiński, 94 min.

19.09. (czwartek), g. 18:00 – Zofia (1976), reż. Ryszard Czekała, 86 min.

16.10. (środa), g. 18:00 – Co dzień bliżej nieba (1983), reż. Zbigniew Kuźmiński, 104 min.